Fotograf ślubny a fotograf na chrzest – różne oblicza, czyli o co chodzi w fotografowaniu ślubów i chrztów.

fotografia ślubna warszawa

Fotografia zajmuje się utrwalaniem emocji, można więc powiedzieć, że fotograf to ten, który ulotną chwilę przekuwa w długowieczny pomnik. Jednak w sztuce bywa tak, że różne emocje i aspekty trzeba pokazać na wielu płaszczyznach, aby wydobyć z nich głębię tego, co chce się ukazać, utrwalić. I przed takim dylematem staje każdy fotograf, decydując się na to, co chce ukazywać na zdjęciach. Czy bliższe są mi prawdziwe emocje, czy też te, które wynikają z pozy, zamysłu, artystycznej wizji? Każdy z nas widzi siebie w lustrze nieco inaczej, podobnie fotograf przez obiektyw postrzega nas i otaczający go świat w zupełnie innym kontekście niż przez źrenicę oka. 

Ślub – emocje.

W fotografowaniu ślubów nie ma znaczenia nic innego niż autentyczne emocje. Jeśli fotograf nie uchwyci pierwszego spojrzenia w oczy Pary Młodej przed ołtarzem, łez wzruszenia ich rodziców, zadumy na twarzach gości, dyskretnego zetknięcia się dłoni, to Młoda Para nigdy nie wróci już wspomnieniami do tych chwil, bo nie będzie miała ich świadomości. Fotografie z kolei pozwolą uchwycić naturalność, delikatność tych ruchów i powracać do nich w kolejnych dekadach. Oczy nie mogą być wszędzie, a fotograf – owszem. Oczy Państwa Młodych widzą na ślubie tylko to, co jest w ich zasięgu podczas, gdy większość gości znajduje się za ich plecami. Dzięki wielu utrwalonym chwilom z tego dnia mogą zobaczyć wzruszenie najbliższej rodziny i ich dumę z tego, że dwoje ludzi właśnie symbolicznie zakłada najpiękniejszą i najbardziej podstawową wspólnotę w historii ludzkości. 

Zatem, fotograf, który decyduje się uczestniczyć w ślubach i zajmować się ich utrwalaniem musi widzieć emocje, mieć zmysł ich pięknego, wręcz mistycznego utrwalenia. Jak pisała Szymborska Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy (…) Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy. I ta mądrość potwierdza misję fotografa tego dnia, bo te chwile się nie powtórzą, ale zostaną utrwalone w fotografiach, które będą pomagały odtwarzać wspomnienia.

Chrzest – naturalizm. 

Dzieci, to najbardziej naturalne i jednocześnie fascynujące istoty ludzkie. Ich emocje, szczerość, miłość i zaufanie wzbudzają uznanie wśród poetów, a to przecież maleńkie istoty, które dopiero z czasem zyskują nowe umiejętności, wiedzę, posiadane już przez większość dojrzałych ludzi. Dzieci pokazują, że nie trzeba mieć nic, by dać tak wiele – i właśnie to należy uchwycić na fotografiach z chrztu. To, jak bardzo naturalna jest miłość dziecka, jego zachowania. Nie zmuszamy dziecka do uśmiechów, pozowania, stawania na palcach, by wydawało się być wyższe. Maleństwo nigdy nie będzie już tak małe, tak bezbronne i tak urocze. 

Chrzest to także duchowe doznanie. Wierzymy, że zmywa grzech pierworodny, czyniąc dziecko świątynią Boga. Biel szatki symbolizuje czystość i niewinność tej małej istoty. Z kolei płomień świecy daje nadzieję na to, że to istnienie zmieni nasz świat na lepsze. I tak się dzieje już od pierwszych chwil życia. Dzieci nie da się zmusić do tego, aby w Kościele spały i były grzeczne dobrze prezentując się na zdjęciach. Fotograf na chrzcie musi uchwycić prawdziwe, naturalne chwile mimo, że czasem nie będą pełne tylko radości. 

Łzy dziecka oblewanego wodą święconą czy naznaczenie dziecka krzyżem przez rodziców – to nie muszą być chwilę, owiane szatą wszędobylskiego szczęścia i dumy. To mogą być chwile lekkiego stresu, niepewności dla młodych rodziców. I takie chwile należy uchwycić – zupełnie naturalne, w żaden sposób niekoloryzowane. Bo to właśnie do takich chwil po latach wraca się z rozrzewnieniem. 

Różne oblicza fotografa, jeden cel. 

Bez względu na to czy fotograf zajmuje się fotografią chrztów i ślubów czy też znamy różnych, zajmujących się poszczególnymi dziedzinami, powinien przyświecać im jeden cel – upamiętnianie chwil, dla których warto żyć i do których warto wracać. Świat pędzi dzisiaj nieubłaganie, nie zważając często na to czy nadążamy. Jednego dnia zasypiamy z głową pełną marzeń o karierze aktora, a kolejnego budzimy się 10 lat starsi, z pracą w korporacji i ukochaną osobą przy boku, zajmującą się właśnie gromadką niesfornych dzieciaków. Telegraficzny skrót życia wielu z nas zajmuje honorowe miejsca w rodzinnym albumie i przypomina, że to wszystko miało sens, że za każdą decyzją stoją jej konsekwencje, dające nam nowe obowiązki, ale i nowe powody do radości. Jeśli wybierasz fotografa dla siebie, to wybierz takiego, który uszanuje Ciebie i Twoje emocje, jako człowieka. Bez względu na to czy chodzi Ci o zdjęcia ze swojego ślubu, czy zdjęcia z chrztu Twojego dziecka wybierz osobę, którą obdarzysz zaufaniem. Profesjonalny fotograf będzie potrafił wyczarować dla Ciebie magiczne fotografie z realistycznych emocji, naturalnych doznań. Pozwól obdarzyć się jego empatią i opieką tego dnia, jednocześnie zapominając o tym, że krąży gdzieś wokół, starając się dla Ciebie zapamiętać, za pomocą aparatu, jak najwięcej szczegółów z wyjątkowych dni. Ciesz się swoimi bliskimi i miej pamiątkę z tej radości. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry