Gdzie zorganizować wesele?

Koszta zwiazane z organizacją ślubu i wesela mogą być różne. Budżet, jaki będzie potrzebny na zorganizowanie tego „wyjątkowego dnia” zależy od tego, jak duże będzie wesele oraz gdzie będzie się odbywać. Oferty cenowe restauracji, domów weselnych czy pałaców są bardzo różne. Przed wyborem lokalu warto dokładnie przeliczyć wszystkie oszczędności, z których zostanie ufundowane wesele, przejrzeć oferty lokali oraz zrobić listę, na której powinny znaleźć się wszystkie przewidywane wydatki.

Gdzie zorganizować przyjęcie weselne?

Przebieg wesela w domu weselnym będzie wyglądał inaczej niż we własnym domu. Tak samo wesele w restauracji będzie przebiegać inaczej niż w pałacu. Nie można pominąć także tej kwestii, że nakład pracy związany z weselem oraz potrzebne fundusze również będą różnorodne w zależności od wybranej formy wesela, oraz miejsca organizacji.
Organizacja wesela w domu weselnym jest bardzo korzystna. Niewątpliwie zaletą takiego wyboru jest fakt, że domy weselne mają duże sale balowe, parkingi, ładny teren wokół budynku oraz odpowiednie zaplecze techniczne.

  • Rozmowa wstępna

W domach weselnych można urządzić bardzo duże wesele np. na 250 gości, jak i również mniejsze, powiedzmy na 120 osób. Duże domy weselne dysponują kilkoma salami balowymi, można więc wybrać odpowiednio dużą.
Po wybraniu domu weselnego należy przeprowadzić rozmowę z menadżerem lokalu lub jego właścicielem, w której warto poruszyć temat dekoracji sali. Niektóre domy weselne współpracują z dekoratorkami i nie zgadzają się na dekoracje od innych firm.

  • Umowa

Przed wpłaceniem zaliczki na poczet organizacji wesela, należy podpisać umowę z właścicielem lub menadżerem domu weselnego. W umowie powinny być zawarte wszelkie umówione sprawy organizacyjne w tym całkowita kwota do zapłaty. Organizacja wesela w domu weselnym jest łatwa, wygodna, można zorganizować duże wesele, jednak dość mocno może obciążyć kieszeń państwa młodych. Za to nowożeńcy mogą skupić się na innych ważnych sprawach jak zakup odpowiedniej garderoby ślubnej czy obrączek.

  • Menu

Następnie należy wybrać menu oraz godziny, w których mają zostać podane posiłki. Niektóre domy weselne mają kompletne menu, w którym znajdują się już ciasta, tort i napoje. Kompleksowa oferta może być korzystniejsza finansowo dla młodej pary. Po stronie organizatora jest także zapewnienie bezpieczeństwa gości oraz pozostawionych w szatni rzeczy, oraz odpowiednie nagłośnienie sali balowej. W niektórych domach weselnych można wynająć pokoje dla gości. Jest to na pewno atut, szczególnie kiedy nasi goście przyjadą z daleka.

Bajkowe wesele w pałacu

Jeśli młoda para, chce zorganizować wesele jak z bajki, może je urządzić w pałacu. Wesele w pałacu z pewnością będzie romantyczne, dostojne i utkwi na długo w pamięci nie tylko młodej parze, jak i również gości. Pięknie zdobione sale, wspaniałe ornamenty, ogród i ścieżki spacerowe to wszystko wpływa pozytywnie na klimat wesela. W pałacach podawane posiłki są przepyszne, idealnie przygotowane. Zaplecze w pałacach jest na najwyższym poziomie. Cała oprawa weselna odbywa się z klasą. Tutaj nie ma miejsca na niedopatrzenie. Realizacja wesela w pałacu jest kosztowna, ale warta swojej ceny. Jeżeli nowożeńcom zależy na naprawdę wyjątkowym weselu, a ich finanse nie są mocno ograniczone, to urządzenie wesela w pałacu może okazać się najlepszym, pierwszym wspólnym wyborem.Nie wszystkie pałace zajmują się organizacją wesel. Jednak jest w czym wybierać. Menadżerowie pałaców coraz częściej decydują się na organizowanie przyjęć weselnych. Młodzi mogą urządzić wesele w takich pałacach jak:

Pałac Otrębusy;

Pałac Domaniowski;

Pałac Kobylin;

Pałac Sobańskich;

Pałac Żaków;

Wymienione pałace to tylko nieliczne mieszczące się w województwie mazowieckim. W Dolnośląskim popularny jest Pałac Kotulińskich, Zamek Moszna, Zamek Książ czy Pałac Wojanów. Natomiast w województwie wielkopolskim popularny jest Pałac Bedlewo, Pałac Szczepowice, a w Małopolsce Pałac Radziwiłłów, Zamek Korzkiew czy Pałac pod Baranami.
Wybór jest nader szeroki, warto przejrzeć ofertę pałaców, być może koszt organizacji wesela w pałacu nie będzie dużo większy od kosztu organizacji wesela w domu weselnym.

Przyjęcie weselne w restauracji

Przyjęcie weselne w restauracji ma sens tylko wtedy, kiedy przewidziana jest niewielka liczba gości. Zazwyczaj restauracje dysponują dość małymi salami, a teren wokół budynku nie jest duży. Jeżeli nowożeńcy na liście gości mają mniej niż 80 osób, to wynajęcie restauracji może okazać się dobrym pomysłem. Przygotowania towarzyszące przy realizacji wesela w restauracji wyglądają podobnie do przygotowań wesela w domu weselnym. Młodzi zlecają przygotowanie posiłków, przygotowanie sali. Muszą zadbać tylko o oprawę muzyczną, fotografa i kamerzystę. Jeżeli młodzi spodziewają się gości z daleka, muszą dla nich zabukować pokoje w hotelu.

Wesele we własnym domu

Urządzenie wesela we własnym domu jest bardzo rzadko praktykowane. Młodzi decydują się na taki wybór w momencie, kiedy ich budżet jest mocno ograniczony, urządzają skromne wesele na kilkanaście/ kilkadziesiąt osób. Z organizacją wesela w domu wiąże się wiele kłopotliwych spraw organizacyjnych. Przygotowaniem wesela w domu zajmuje się młoda para, która czasami może liczyć na pomoc rodziny. Aby wesele w domu było udane koniecznie trzeba zatrudnić dobrą kucharkę i kelnerki. Dodatkowo młodzi muszą kupić wszystkie potrzebne produkty, do przygotowania posiłków, ciast i tortu, przygotować miejsca siedzące, stoły, zastawę stołową, dekoracje itd. Oczywiście do tego dochodzi zorganizowanie oprawy muzycznej, wynajęcie fotografa czy kamerzysty, zakup sukni, garnituru, obrączek i dodatków. Organizacja takiego wesele jest bardzo trudna.

Jeżeli nowożeńcy mają duży ogród, a wesele planowane jest w okresie letnim, można je przygotować w plenerze i wynająć catering oraz namioty weselne. Takie rozwiązanie jest dużo prostsze, nie obciąża tak psychicznie młodej pary. A kto wie, może wesele we własnym ogrodzie będzie równie udane, jak w wesele w pałacu?

Podobne artykuły:

Najciekawsze teksty i wierszyki na zaproszenia ślubne
Ślub jest bardzo ważnym wydarzeniem dla każdej pary narzeczonych. Z tego powodu zapraszani są na niego zarówno przyjaciele jak i bliższa oraz dalsza rodzina. Nie każdego narzeczeni są w stanie zaprosić osobiście dlatego decydują się na wysyłanie zapr...
Czym się kierować wybierając obrączki ślubne?
Obrączki ślubne, od setek lat to wzór trwałości, obustronnej miłości oraz wierności. To wspaniały wzór przypominający o małżeńskim ślubowaniu, o najukochańszej osobie oraz o dniu ślubu. Odgrywanie tak ważnej roli potrzebuje, żeby ten wzór prezen...
Organizacja wieczoru kawalerskiego - wskazówki, dzięki którym nic cię nie zaskoczy
Będąc organizatorem wieczoru kawalerskiego, należy pamiętać o wielu sprawach. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się, jeśli dla przyszłego pana młodego chcemy zorganizować wyjątkową imprezę. Dzisiejszy wpis dotyczy kwestii organizacyjnych. Podpowie...

1 thought on “Gdzie zorganizować wesele?”

  1. Ja organizowałam wesele w hotelu Biały Dom w Paniówkach. Sale są piękne, okolica też świetna, a do tego mają różne pakiety weselne, w których jest zawarta większość koniecznych aspektów (może oprócz fotografa). Chciałam, żeby ktoś się wszystkim zajął za mnie ;p A wesele wyszło bajkowe!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry