Jesień życia kojarzy się przede wszystkim z chorobami, osamotnieniem i przygnębiającą rutyną. Osoby starsze, które utraciły dotychczasowych partnerów, bardzo często zamykają się w domu, stronią od ludzi i popadają w depresję. Czy warto jednak tracić chęć do życia, mając w pamięci, że los może odwrócić się w każdej chwili? Wystarczy chcieć i spróbować zorganizować sobie życie na nowo.
To jak będzie wyglądała nasza starość, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Stereotyp „smutnego” emeryta można z łatwością obalić, o ile nie staniemy w miejscu i nie będziemy szukać usprawiedliwień dla swojej bierności. Wielu seniorów deklaruje, że po przejściu na emeryturę jakość ich życia znacząco się poprawiła? Dlaczego? Po pierwsze starsi mają duży zasób mądrości życiowej, wiedzą jakich błędów nie popełniać i przy wyborze partnera kierują się zdrowym rozsądkiem a nie popędem.
Miłość w jesieni życia
„Późna miłość” jest spokojna, zrównoważona i w większości przypadków rozpoczyna się od przyjaźni. Starsi ludzie, wiedząc, że poznali kogoś, kto odwzajemnia ich miłość, odczuwają satysfakcję i radość, że są potrzebni nie tylko swoim dzieciom i wnukom.
Miłość seniorów jest oparta na przyjaźni, realizacji wspólnych zainteresowań, dawania poczucia wsparcia i bezpieczeństwa, zaangażowania w sprawy drugiego człowieka. Aby znaleźć człowieka, z którym będziemy w stanie dzielić resztę życia, potrzeba zatem cierpliwości. Jedynie otwartość na nowych ludzi i nowe doświadczenia pozwoli nam znaleźć miłość życia.
Jak odnaleźć miłość w wieku dojrzałym?
W dzisiejszych czasach odnalezienie drugiej połówki nie stanowi już wielkiego problemu. Internet i biura matrymonialne pozwalają szybko dotrzeć do osób o podobnych zainteresowaniach, preferencjach i oczekiwaniach wobec przyszłego partnera. Początkowy kontakt internetowy pozwala zweryfikować czy rozmówca, spełnia nasze oczekiwania, a sama znajomość może ciekawie się rozwinąć. Nie warto czekać, Internet daje nam ogromne możliwości!
Jednym z najpopularniejszych portali, na którym rejestrują się osoby w każdym wieku jest Sympatia. Rejestracja w portalu jest bezpłatna, ale użytkownicy muszą uiszczać niewielkie opłaty za możliwość wielokrotnego kontaktu z innymi użytkownikami. Formuła serwisu jest przyjazna dla użytkowników, a dzięki wyszukiwarce możemy od razu określić swoje preferencje i pożądany przedział wiekowy kandydata lub kandydatki. Aby określić czy dana osoba spełnia nasze wymagania, możemy zapoznać się z opisem, który znajduje się pod zdjęciem – pozwala to zmniejszyć liczbę osób, z którymi rozpoczniemy konwersację. Na podobnych zasadach działa inny portal – e-darling. Opłaty rejestracyjne są jednak znacznie większe.
Biura matrymonialne czy serwisy internetowe?
Wiele osób rezygnuje jednak z zawierania znajomości przez Internet na rzecz biur matrymonialnych. To dobre rozwiązanie dla seniorów, którzy nie potrafią obsługiwać komputera, i liczą na profesjonalną obsługę. Pracownicy biur matrymonialnych, przed przedstawieniem najlepszych kandydatów/kandydatek, przeprowadzają rozmowę z zainteresowanym i przeprowadzają test dopasowania. To, ile czasu będziemy musieli poświęcić na szukanie drugiej połówki, zależy od nas samych. Nawet jeżeli nie znajdziemy partnera na całe życie, istnieje szansa, że nawiążemy znajomości, które przetrwają próbę czasu. Dla większości seniorów możliwość wyjścia do ludzi jest niemal tak samo ważna jak odnalezienie partnera. Samotność może dawać się ostro we znaki i jedynie towarzystwo innych ludzi pozwala odzyskać radość życia.
Ślub w wieku podeszłym – to normalne!
Jednym z najczęstszych powodów odwlekania decyzji o wejściu w związek jest obawa przed zdaniem innych ludzi. Seniorzy, nawet będąc w długotrwałym i stabilnym związku, zazwyczaj rezygnują z jego sformalizowania. Nie chcą narażać się na drwiny i niezrozumienie, dlatego poprzestają na „byciu” razem.
Drugim problemem są pieniądze. Ślub wiąże się z wydatkami – prezenty, przygotowania do ceremonii etc. Osoby starsze miewają także poczucie winy, że przeznaczają oszczędności na swoje „przyjemności”, podczas gdy mogliby wspomóc bliskich.
Ślub to niezwykle ważne wydarzenie i wiek przyszłych małżonków nie ma najmniejszego znaczenia. Niestety, w naszym kręgu kulturowym, przyjęło się, że osoby starsze powinny wykonywać określone obowiązki i zrezygnować z własnego szczęścia. Nic bardziej mylnego! Miłość nie wybiera i potrafi zawładnąć umysłem zarówno młodszej, jak i starszej osoby. Warto wspierać bliskich w realizacji odważnych decyzji i motywować do wprowadzania zmian w życiu – tym bardziej, że formalności w związku ze ślubem cywilnym nie są szczególnie kłopotliwe do wypełnienia.
Ślub w wieku podeszłym to przede wszystkim sposób na uniknięcie samotności i spędzenie jesieni życia u boku osoby, która sprawi, że codzienność nie będzie szara i przygnębiająca.
Podobne artykuły:
Ślub to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego człowieka. Z tego względu pragniemy by było wyjątkowe i zapadło w pamięci wszystkich zaproszonych. Coraz więcej osób decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego za granicą. Jednym z powodów jest realiza...
Znaczenie rocznicy ślubu i jej odpowiedniej celebracji Ślub jest najważniejszym momentem w życiu każdej pary. Związuje on kobietę i mężczyznę przed obliczem Boga oraz legalizuje ich związek pod względem prawnym. Jego rocznica powinna więc być niezwy...
Ślub to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego. Aby ten dzień był wyjątkowy i niezapomniany wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. Bardzo ważne są drobne detale i szczegóły, które mają wpływ na całokształt przedsięwzięcia. Ślubne pewniaki...