Obowiązki świadkowej – o czym musi pamiętać ?

Obowiązki świadkowej

Obowiązki świadkowej wbrew pozorom sięgają na daleko poza ceremonię ślubną. Ludzie, którzy nie musieli zajmować się organizacją ślubu, zwykle kojarzą postać świadkowej jedynie z osobą, która musi być obecna podczas ślubu, siedząc za przyszłymi małżonkami. Jeśli chodzi o rolę świadkowej, wszystko zaczyna się od przygotowań. Na tym etapie bardzo dużo zależy od tego, jak bliskie relacje łączą świadkową i pannę młodą. Może ona pomagać w wyborze sukni ślubnej bądź doborze pasującego do sukni makijażu oraz podobnych względów perfekcyjnego na tę okazję wyglądu – jak chociażby również upięcia włosów. Panna młoda, zdenerwowana przed ceremonią, może nie być w stanie zdecydować, czego dokładnie wymaga od malującej ją kosmetyczki czy fryzjerki, która ją czesze. Świadkowa dba o to, by wygląd panny młodej prezentował się świeżo i elegancko. Nawet w najtrudniejszym momencie nie pozwala przyszłej małżonce załamać się, pilnuje, by ceremonia przebiegała bezproblemowo. To właśnie dzięki niej młode małżeństwo ma szansę zorganizować ślub, który będzie w pełni odpowiadał wymaganiom ich obojga. Jest gwarancją dobrych wspomnień z tego ważnego dnia – zapobiega ewentualnym zdarzeniom niepożądanych, pilnuje, by wszystko przebiegło zgodnie z planem. W dużej mierze świadkowa panny młodej jest także wsparciem mentalnym. Musi być to osoba zaufana, najlepiej, by była nie tylko dobrą znajomą panny młodej, ale również pana młodego. Pomaga w organizacji ślubu, a także wieczoru panieńskiego. Jest dla przyszłego małżeństwa ogromnym wsparciem – zajmuje się takimi detalami ceremonii jak dekoracje, dodatki i inne drobiazgi niezbędne do zorganizowania ślubu.

Wieczór panieński

 

Przede wszystkim jednak obowiązki świadkowej kojarzone są z wieczorem panieńskim – to właśnie ona ma największy wpływ na jego przebieg. Zajmuje się kwestiami organizacyjnymi oraz dokładnym zaplanowaniem tego wieczoru. Gdy panna młoda zajmuje się sprawami organizacji ślubu, które wymagają jej udziału, świadkowa ma czas, by zastanowić się, jak powinien przebiegać doskonały wieczór panieński. Może przemyśleć, jakie zaplanować atrakcje, jakie przygotować napoje, a przede wszystkim – kto powinien się tam pojawić. Wieczór panieński to istotne wydarzenie dla przyszłej panny młodej – to symboliczne pożegnanie się z samotnością i życiem w niezobowiązującej relacji. Traktuje się je jako moment, w którym panna młoda może porzucić swoje dotychczasowe ograniczenia i skupić się na zabawie, beztroskim spędzaniu czasu wraz z bliskimi przyjaciółkami. A o to wszystko zadbać musi właśnie świadkowa – osoba, której panna młoda zaufać może w każdej kwestii. Umożliwia przyszłej mężatce zorganizowanie ślubu bez dodatkowych zmartwień, jakimi są sprawy związane z upewnieniem się, że ostatni wieczór spędzony w roli panny będzie bezstresowy i spędzony w przyjemnym towarzystwie przy odprężających rozrywkach.

Najistotniejsze wsparcie dla młodej pary

 

Co istotne, świadkowa jest osobą, która łączy okres przedślubny panny młodej z jej życiem małżeńskim. Jest jej stałą powierniczką i ostoją – wspiera ją podczas organizowania ceremonii i spraw z tym związanych, jest przy niej w kluczowym momencie, kiedy należy powiedzieć sakramentalne „tak”. Wspiera pannę młodą, gdy ta stresuje się ewentualnymi niepowodzeniami podczas ceremonii czy nadchodzącymi w swoim życiu zmianami. Pomaga jej odzyskać spokój ducha, służy poradą oraz przyjacielskim uściskiem. Obecna podczas ceremonii ślubnej, przebywając blisko panny młodej okazuje jej wierność oraz wsparcie. Sugeruje także swoim zachowaniem, że będzie dla małżeństwa podporą. Jest to zresztą sugestia, która ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Świadkowa znajduje się przy małżonkach na różnych etapach ich związku – pomaga im przygotować się do przyszłych obowiązków małżeńskich, następnie towarzyszy im podczas najważniejszego momentu życia. Po samym ślubie wspiera młodych małżonków poradą, jest przy nich podczas ciężkich chwil, przypominając im o tym, jak piękne momenty razem przeżyli.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry