Kamerzysta ślubny

filmowanie wesel

Filmowanie wesel — aspekty, jakie warto uwzględnić przed uroczystością

Filmowanie wesel jest niezwykle wymagającym wyzwaniem. Tego typu aktywność wymaga doskonałych umiejętności nie tylko w zakresie samego kręcenia filmów, ale także w zakresie obróbki i montażu gotowego materiału. Nic zatem dziwnego, że wybór dobrego kamerzysty może nastręczać nie lada problemów. Z pewnością powinna to być osoba o bogatym doświadczeniu w …

Filmowanie wesel — aspekty, jakie warto uwzględnić przed uroczystością Przeczytaj cały

Jak wybrać kamerzystę na wesele ?

Profesjonalny kamerzysta ślubny zbędny wydatek, czy dobra inwestycja?

 Dlaczego w dzisiejszych czasach pary rezygnują z kamerzysty? Wiele par przed ceremonią zaślubin zastanawia się, w jaki sposób najlepiej upamiętnić ten szczególny dzień w życiu każdego człowieka. Nie można w tym przypadku postawić na byle jakość. Pamiątki z dnia ślubu powinny przywoływać miłe wspomnienia i wzbudzać wiele emocji. Młode pary …

Profesjonalny kamerzysta ślubny zbędny wydatek, czy dobra inwestycja? Przeczytaj cały

Ciężko wyobrazić sobie ślub i wesele bez kamerzysty. Profesjonalne nagranie z tej najważniejszej w życiu uroczystości to niezwykła pamiątka, dzięki której na zawsze uwiecznić można ten dzień pełen radości i wzruszeń. Często jednak narzeczeni, którzy pochłonięci są organizacją swojego ślubu, mają problem, dotyczący wyboru odpowiedniego kamerzysty. Na tę decyzję składa się wiele czynników: oczekiwania pary młodej, miejsce wesela, dostępność kamerzysty, czy cena usługi. Z kolei kamerzyści przedstawiają różne oferty, często bardzo zróżnicowane, chcą podnosić jakość swojej oferty oraz swoją atrakcyjność na rynku. 

Filmowanie ślubów – rzemiosło czy sztuka?

Jeszcze 20 lat temu zaproszenie na ślub kamerzysty nie było wcale takie oczywiste. Masywne kamery, rozwijająca się dopiero technologia, a dodatkowo wysokie ceny usługi sprawiały, że ludzie nie zawsze decydowali się na filmowanie swojej uroczystości. Prym wiodła wówczas fotografia ślubna, która do dziś cieszy się dużą popularnością. A jednak wideofilmowanie wesel stawało się z roku na rok coraz częstszym zjawiskiem. Z pewnością wpływ na to miał ogromny wzrost jakości nagrywanych filmów oraz rozwój technologii. W czasach, gdy za pomocą telefonu komórkowego z łatwością można nagrywać na co dzień niezłej jakości filmiki, ciężko wyobrazić sobie ślubu bez filmowego zapisu.

Niewątpliwie technologia i wysokiej klasy sprzęt stwarzają ogromne możliwości. Ujęcia można wykonywać z różnych perspektyw. Wysoka jakość nagrań sprawia, że film pełen jest żywych kolorów i świetnie słyszanych dźwięków. Niewątpliwie obsługa wyspecjalizowanych kamer wymaga jednak dużej wiedzy i doświadczenia, nie tylko na etapie filmowania. Wideo ślubne musi zostać później odpowiednio zmontowane i przygotowane. Wydawać by się mogło, że filmowanie ślubów to przede wszystkim rzemiosło, technologiczna wiedza, co nie jest prawdą. Dobry kamerzysta ma artystyczne usposobienie, umie wyszukiwać bądź aranżować ciekawe, zaskakujące swą niebanalnością ujęcia. Wszystko po to, by dany film wyróżniał się spośród tysiąca innych.

Kamerzysta jest więc trochę reżyserem, który ma plan na dany film: wie co powinno się w nim znaleźć i w jakiej chronologii. Podpowiada poszczególnym osobom jak powinny się zachować, wraz z nimi nagrywa konkretną część filmu, np. przygotowania w domu przed pójściem do kościoła. Równocześnie kamerzysta musi mieć reporterską smykałkę, umiejętność wycofania się w chwilach ważnych – wówczas jego zadaniem jest uwiecznienie danego momentu, jakim np. jest składanie przysięgi małżeńskiej. Filmowanie ślubów jest więc dziedziną z pogranicza rzemiosła i sztuki.

Kamerzysta ślubny – jak wybrać kogoś odpowiedniego?

Często narzeczeni nie wiedzą, na którego kamerzystę się zdecydować. Dostępnych jest wiele ofert. Przed ostatecznym wyborem, warto zapoznać się ze stroną internetową kamerzysty. Profesjonalista z pewnością posiada bogate portfolio, w ramach którego prezentuje swoje umiejętności i przykładowe filmy. Przyszli małżonkowie mogą więc zapoznać się z nimi i zastanowić się, czy wideo tego konkretnego kamerzysty odpowiada ich gustom oraz oczekiwaniom. Bardzo ważne jest, by poznać się z kamerzystą, porozmawiać z nim. Wysoka jakość nagrań na nic się nie zda, jeśli małżonkowie nie będą czuli się swobodnie w towarzystwie swojego kamerzysty. Powinien cechować się on miłym usposobieniem, a także wysoką kulturą osobistą.

Szukając odpowiedniego kamerzysty, warto zapytać o opinię znajomych. Rekomendacje zaufanych osób są bardzo pomocne. Trzeba mieć na uwadze, że popularni w danym regionie kamerzyści mogą mieć dużo zleceń, dlatego warto zgłosić się do nich odpowiednio wcześniej. Jeśli narzeczonym zależy na konkretnym kamerzyście, który proponuje zbyt wysoką dla nich cenę, można przystąpić do negocjacji. Film może być krótszy bądź na ślubie może być obecnych nie trzech, a dwóch kamerzystów.

Wideofilmowanie ślubów – znaczenie technologii 

Zasada jest prosta – im lepsza i bardziej różnorodna jakość nagrania, tym wyższa cena. Technologia daje ogromne możliwości. Obecnie za standard uchodzi nagrywanie w wersji full HD, 4k, co zapewnia niezwykłą głębię i kinowy efekt. Hitem w ostatnim czasie są ujęcia z drona, które pozwalają na ukazanie ślubu z nowej perspektywy. W ten sposób pokazać można ilość gości, kościół bądź lokal weselny z lotu ptaka. Ważnym elementem filmów jest również dźwięk. Wiele par decyduje się na tzw. teledysk weselny, czyli 3-4 minutowy skrót całej uroczystości, który polega na dopasowaniu poszczególnych sytuacji i scen pod konkretny utwór muzyczny.

Podsumowanie

Filmowanie ślubów to usługa, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Choć ceny wynajęcia kamerzysty bywają bardzo wysokie, przyszli małżonkowie chętnie „inwestują” w ten sposób swoje pieniądze, dzięki czemu zyskują niesamowitą pamiątkę na lata. Z kolei duża konkurencyjność na rynku sprawia, że kamerzyści wciąż podnoszą jakość swoich usług, inwestują w lepszy sprzęt. Próbują wykazać się nie tylko innowacyjnością, ale też kreatywnością i oryginalnością. To wszystko sprawia, że filmy ślubne są bardzo przyjemne do oglądania.

Przewiń do góry