Umowa z fotografem ślubnym – na co zwracać uwagę?

Umowa z fotografem ślubnym - na co zwracać uwagę?

Wybór idealnego fotografa na ślub i wesele potrafi zająć sporo czasu i okazać się niełatwym zadaniem. Jednak gdy już znajdziesz osobę, której powierzysz uwiecznienie tego wyjątkowego dnia, następnym etapem współpracy będzie spisanie umowy. Sprawdź na co zwrócić uwagę, a czego lepiej unikać.

Dobra komunikacja

Zanim przejdziecie do ustalania ceny upewnij się, że obie strony rozumieją i akceptują swoje wymagania. Właściwa komunikacja na tym etapie jest kluczowa, aby efekt pracy fotografa zachwycił cię, zamiast rozczarować. Pamiętaj, aby jasno i konkretnie przedstawić swoje wymagania. Jeśli zależy ci na konkretnych ujęciach, filtrach lub stylistyce – warto o tym wspomnieć. Choć większość profesjonalistów potrafi sprostać niemal każdym oczekiwaniom, to jednak mogą one wymagać od nich przygotowania lub rekwizytów.

Nietypowe pomysły

W dobie mediów społecznościowych branża ślubna, jak każda inna, cechuje się trendami, które usiłuje naśladować większość młodych par. Standardem już jest, że poza zdjęciami ze ślubu i wesela nowożeńcy decydują się również na piękną, stylizowaną sesję ślubną. O ile sesja nad morzem lub jeziorem zwykle mieści się w możliwościach fotografa ślubnego, to nie każdy chętnie zgodzi się na pracę z obiektywem w egzotycznych krajach, niebezpiecznych miejscach, czy ekstremalnych warunkach, jak np. pod wodą. Jeśli więc bardzo zależy ci na tego typu fotografiach, koniecznie uzgodnij to przed podpisaniem umowy, Nawet, jeśli fotograf ślubny zapewnia, że wszystko da się zrobić.

Szczegóły oferty

Podpisanie umowy ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa obu stronom, w związku z czym koniecznie zwróć uwagę na jej treść. Zadbaj, aby wszystkie ustalenia znalazły się w podpisywanym kontrakcie, aby uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań przy realizacji lub odbiorze zdjęć. W dobrze skonstruowanej umowie powinny znaleźć się zapisy o dokładnym terminie wykonywania zlecenia, ilość godzin poświęcona na pracę, zakaz spożywania alkoholu, rodzaj używanego sprzętu, cena oraz dokładne informacje na temat tego, co obejmuje. Często pojawia się również forma zaliczki i wytyczne na wypadek ewentualnego zastępstwa. Ważne również jest sprecyzowanie w jakim terminie otrzymacie fotografie, w jakiej formie i na jakim nośniku. Jeśli ciężko ci na tym etapie określić dokładnie szczegóły i przebieg imprezy, fotograf ślubny może zaproponować ci dołączenie do umowy specjalnej karty realizacyjnej (pod różną nazwą), która jest integralną częścią umowy, a która obejmować będzie detale ustalane bliżej terminu wesela, jak np. godzina uroczystości i jej dokładne elementy, które chcesz uwiecznić na fotografii.

Czego lepiej unikać?

Przy współpracy z fotografem ślubnym na etapie wstępnych uzgodnień i podpisywaniu umowy wystrzegaj się kilku zachowań, które mogą zrujnować waszą współpracę. Przede wszystkim unikaj nagłej zmiany planów. Sytuacje losowe się zdarzają, ewentualna drobna zmiana koncepcji również, ale staraj się być konsekwentna. Kolejną ważną sprawą jest mierzenie sił na zamiary. Każda panna młoda marzy o wyjątkowej sesji, jednak swoje oczekiwania powinnaś dostosować do możliwości finansowych. Oczywiście zawsze możesz negocjować cenę, ale nie staraj się na siłę ciąć kosztów, oczekując spektakularnego efektu. Ostatnia, najważniejsza kwestia – twoje nastawienie. Zadbaj o miłą, przyjazną atmosferę, a współpraca może okazać się wspaniałym, inspirującym przeżyciem, które zaowocuje wyjątkowymi ujęciami i stworzeniem unikalnej, pięknej pamiątki z najważniejszego dnia waszego życia.

Umowa z fotografem ślubnym - na co zwracać uwagę?
Umowa z fotografem ślubnym – na co zwracać uwagę?

Polecani przez nas:

Robert Wróblewski – Fotograf ślubny Warszawa (profil)
Agnieszka Kłosińska – Fotograf ślubny Warszawa (profil)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry