Ślub i wesele to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Jednak wybór odpowiedniej sukienki i sali weselnej to dopiero wierzchołek góry lodowej, bowiem z organizacją niniejszego wydarzenia wiąże się szereg czasochłonnych przygotowań. Dlatego też, tak ważny jest wybór odpowiedniej osoby, która pomoże nam w planowaniu tek wyjątkowej uroczystości. Najczęściej taką osobą jest nasza świadkowa, tylko skąd mamy wiedzieć, że stanie ona na wysokości zadania, jak wybrać właściwą osobę, z którą przygotowanie wesela stanie się czystą przyjemnością? W poniższym poradniku podpowiemy Ci, jakie czynniki powinnaś wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji oraz jak wybrać świadkową idealną.
Jak wybrać świadkową – kim jest i jakie obowiązki posiada świadek?
Chociaż wydawać nam się może, że rola świadka ogranicza się jedynie do jego obecności podczas uroczystości zaślubin, w rzeczywistości sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej. W dzisiejszych czasach szum wokół ślubu i wesela staję się bowiem coraz większy. Coraz częściej również decydujemy się na organizacje dużych przyjęć, które na myśl przywodzą hollywoodzkie komedie romantyczne. Narzeczeni stają więc w obliczu zorganizowania niezwykłego przedsięwzięcia, które powinno spełnić nie tylko oczekiwania wszystkich zaproszonych gości, ale również ich samych.
Przygotowania do ślubu i samego wesela, często pochłaniają wiele czasu i nerwów Państwa Młodych i właśnie dlatego potrzebują Oni kogoś, kto zdejmie z nich choć odrobinę tego słodkiego ciężaru, a tymi osobami są właśnie świadkowie. Oczywiście rola świadka często różni się od roli świadkowej. Ten pierwszy zazwyczaj ma obowiązek pilnowania obrączek oraz Pana Młodego, natomiast świadkowa bierze czynny udział w przygotowaniach ślubnych już od samego początku. Jest ona bowiem obecna podczas przymiarek sukni ślubnej, pomaga Pannie Młodej podczas doboru menu weselnego, wyboru sali i dekoracji, aż w końcu w dniu wesela staje się jej największym wsparciem, przede wszystkim duchowych. Dobór odpowiedniej osoby na to stanowisko jest więc niezwykle ważny oraz bardzo trudny.
Jak wybrać świadkową – jakie kryteria powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru świadka?
Dokonując wyboru świadkowej powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Poniżej, przedstawimy 10 najważniejszych kryteriów, które powinien spełniać świadek idealiny.
- Po pierwsze: BLISKOŚĆ – na swoją świadkową wybierz osobę z najbliższego otoczenia. Niech będzie to ktoś, kto zna Cie bardzo dobrze i wie jak Cię uspokoić nawet w najtrudniejszych sytuacjach.
- Po drugie: ZORGANIZOWANIE – to niezwykle ważna cecha u świadka, w dniu ślubu ma on bowiem na głowie wiele obowiązków. Nie możesz pozwolić sobie na to, aby podczas wesela u Twojego boku znalazła się osoba, która nie czuje się dobrze w zadaniach organizacyjnych.
- Po trzecie: ZDECYDOWANIE – to wspaniała cecha u świadkowej, albowiem jeśli potrzebujesz konkretnej opinii, zdecydowana osoba z pewnością Ci pomoże.
- Po czwarte: SZCZEROŚĆ – chociaż zazwyczaj lubimy słuchać samych komplementów, warto by w otoczeniu osób organizujących z nami ślub znalazł się ktoś, kto wyrazi swoją szczerą opinię, nawet wtedy gdy nie jest ona zgodna z naszą.
- Po piąte: KREATYWNOŚĆ – ta cecha szczególnie przydatna może okazać się podczas organizacji Twojego wieczoru panieńskiego.
- Po szóste: ZAUFANIE – to niezbędna cecha jaką musisz darzyć świadka, albowiem powinnaś mieć pewność, że nawet w najtrudniejszej sytuacji będziesz mogła liczyć na jej pomoc i wsparcie.
- Po siódme: DOBRA ENERGIA – wybierz osobę pozytywnie nakręconą, która będzie potrafiła odnaleźć jasne punkty nawet wtedy, gdy sytuacja będzie zdawała się być beznadziejna.
- Po dziewiąte: SPRYT – warto by Twoja świadkowa charakteryzowała się również tą cechą. Być może będzie ona w stanie załatwić pewne sytuacje, z którymi Ty nie dałaś sobie rady.
- Po dziesiąte – MĄDROŚĆ – to bardzo ważne, by w tym szczególnym czasie była obok Ciebie osoba, która zawsze będzie w stanie doradzić Ci coś mądrego.
Jak wybrać świadkową – czy na świadka powinniśmy wybrać osobę z naszej najbliższej rodziny?
Chociaż wydawać nam się może, że wybór na świadka osoby z najbliższej rodziny jest właściwy, nie stanowi on absolutnie żadnej reguły. Podczas dokonywania wyboru nie powinniśmy bowiem sugerować się konwenansami, tylko zdrowym rozsądkiem. W końcu jeśli nasza siostra posiada trójkę małych dzieci, a do tego pracę na pełen etat, nie będzie w stanie poświęcić nam tyle czasu ile nasza przyjaciółka, która oprócz pracy nie posiada innych zobowiązań, a do tego świetnie czuje się w roli organizatora. Na swoją świadkową powinnyśmy wybrać osobę, która mieszka w naszej okolicy i z którą świetnie się dogadujemy, niezależnie czy jest ona członkiem naszej rodziny, czy też nie.
Jak wybrać świadkową – jak uniknąć kłopotliwych sytuacji?
Wybór konkretnej osoby to jedna kwestia, ale oznajmienie decyzji dotyczącej naszego wyboru to zupełnie inna sprawa, zwłaszcza wtedy, gdy w roli naszej świadkowej widziała się więcej niż jedna osoba. Poniżej przedstawimy Ci kilka porad jak wybrnąć z tej kłopotliwej sytuacji.
- Przykład 1: Kiedy na świadkową wybieramy naszą przyjaciółkę, a nie siostrę
Zanim przekażesz swoją decyzję przyjaciółce, poinformuj o tym swoją siostrę i postaraj się jej dokładnie uargumentować swoją decyzję. Wskaż konkretne przyczyny, dla których wybrałaś właśnie tę, a nie inną osobę. Ponadto, ukaż swojej siostrze zalety wynikające z tego, iż nie będzie obarczona obowiązkami świadka. Powiedz jej, że chcesz, żeby czuła się na Twoim weselu jak prawdziwy gość, a nie asystentka Panny Młodej.
- Przykład 2: Kiedy o „posadę” naszej świadkowej starała się więcej niż jedna przyjaciółka
Jeśli posiadasz kilka oddanych przyjaciółek i żadnej z nich nie chcesz sprawić zawodu, sięgnij po sprawdzony amerykański sposób i zaproponuj im udział w ślubie w roli druhen. Ten pomysł z pewnością przypadnie im do gustu, szczególnie wtedy, gdy same będą mogły zaprojektować swoje sukienki oraz brać czynny udział w organizacji przyjęcia weselnego.
Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom łatwiej będzie Ci dokonać wyboru idealnej świadkowej, życzymy powodzenia!
Podobne artykuły:
Składanie życzeń młodej parze może rodzić wiele wątpliwości. Jak sformułować życzenia? Czego unikać? Czy zwracać się najpierw do panny młodej, a potem pana młodego, czy też składać życzenia obydwojgu naraz? W niniejszym artykule postaramy się rozwiać...
Wieczór panieński to niezapomniana impreza dla każdej panny młodej. Właśnie dlatego wymaga odpowiedniej oprawy. W tym artykule poznasz trzy elementy, bez których ten wieczór nie może się odbyć.
Alkohol na weselu to sprawa wymagająca przemyślenia. Państwo młodzi muszą dobrze zaplanować jego ilość oraz rodzaj, tak by każdy spędził wesele przy trunku, który lubi. Alkoholu zabraknąć nie może, z drugiej strony nie warto narażać się na dodatkowe ...