Fotograf ślubny sekretem udanego ślubu

Fotograf ślubny sekretem udanego ślubu i wesela

Ślub to magiczna i jedyna w swoim rodzaju uroczystość. Nie może zatem dziwić, że ludzie robią wszystko, co w ich mocy, żeby ten dzień zapamiętać po wsze czasy. Ludzie robią wszystko, co w ich mocy, żeby wszystko było perfekcyjne. Cały ten dzień musi być perfekcyjny. A przygotowania do niego bardzo często zaczyna się już nawet kilka lat wcześniej. I wcale nie jest to traktowane jako fanaberia. W końcu ślub ma być przede wszystkim największą uroczystością dla państwa młodych. Dlatego wszystko musi być zrobione tak, jak oni sobie tego życzą. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik – sala, dekoracje, muzyka, menu, noclegi dla gości… W końcu śluby i wesela mają to do siebie, że może je zniszczyć byle drobiazg. Jakieś niedociągnięcie, które w innych warunkach można by było nawet przeoczyć, w takich okolicznościach zapada w pamięć jak drzazga i niszczy idealne wspomnienia tego pięknego dnia. Dlatego warto jest zwracać uwagę na wszystko.

Pozwól uwiecznić piękno, magię i perfekcję na zdjęciach

A co z fotografią? Fotografia jest naprawdę bardzo ważna. W końcu to ona ma uwiecznić, zatrzymać w czasie piękno i magię, które przecież są obecne tego konkretnego dnia. Dlatego właśnie tego zadania naprawdę nie można zalecać byle komu. Oczywiście, w dzisiejszych czasach, w XXI wieku aparaty cyfrowe są powszechnie dostępne i bardzo tanie. Każdy ma aparat, chociażby w telefonie komórkowym. Zawsze znajdzie się też ktoś z nieco lepszym aparatem. Czy w takich okolicznościach warto płacić profesjonaliście za zdjęcia? Ogólnie rzecz biorąc można uznać, że ludzie dzielą się na tych, co doceniają profesjonalne zdjęcia oraz na tych, co zaczną je doceniać. Brzmi dość brutalnie? Być może, ale prawda bywa brutalna. Po pierwsze i najważniejsze należy sobie uświadomić, że to nie aparat robi zdjęcia. To człowiek robi zdjęcia. Dokładnie tak samo, jak to nie garnki gotują, tylko człowiek. A umiejętności do robienia porządnych, pięknych i niebanalnych zdjęć nie nabywa się wraz z aparatem. W takich okolicznościach naprawdę warto zaufać profesjonaliście. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że dobry fotograf ślubny to osoba, która ma ogromne doświadczenie przy robieniu tego typu fotografii. A to wpływa nie tylko na jakość zdjęć, ale również na samą ceremonię ślubną. Nader często zdarza się, że osoby, które chcą robić zdjęcia, a są w tym temacie amatorami – przeszkadzają w przebiegu ceremonii. Irytują tym samym zarówno Parę Młodą, jak i księdza, który tego ślubu udziela. Dlatego bardzo często zdarza się taka sytuacja, że księża w danych parafiach zwyczajnie zabraniają amatorom robienia zdjęć podczas ślubów. Nikt przecież nie jest zadowolony, gdy podczas składania tej najważniejszej przysięgi w okolicy kręci się i przeszkadza stado wujków, cioć czy kuzynów – każdy ze swoim aparatem i każdy błyska fleszem po oczach. To nie jest nic miłego. To coś, czego można uniknąć. Wystarczy po prostu zdecydować się na profesjonalistę.

Fotograf ślubny pracuje nie tylko na ślubie!

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że fotograf ślubny to nie jest człowiek, który robi zdjęcia podczas ślubu i wesela. To również człowiek, który poświęca wiele godzin na to, by efekt finalny był idealny. Właściwie można powiedzieć, że samo fotografowanie to tak naprawdę niewielki procent pracy fotografa. Poza tym fotograf ślubny musi się też zająć:
– obróbką zdjęć,
– tworzenie albumów ślubnych,
– przygotowanie sesji plenerowych,
A to nadal i tak niewielka część pracy fotografa. Jednak ta, która z punktu widzenia Młodej Pary, jest zdecydowanie najważniejsza. Profesjonalna obróbka zdjęć, porządna, piękna i niebanalna sesja plenerowa – to wszystko ma znaczenie. Samo robienie odpowiednich fotografii podczas ślubu i wesela również ma znaczenie. Fotograf ślubny doskonale wie co i kiedy należy fotografować. Robi też całe mnóstwo zdjęć, by było z czego wybierać. A w efekcie końcowym jest w stanie oddać Młodym piękny, profesjonalny album ze zdjęciami, ale również wersję surową, nieobrobioną, by Młodzi sami naocznie mogli stwierdzić jaki ogrom pracy został wykonany. Warto też zwrócić uwagę na czas tej pracy. W końcu nikt nie chce czekać na obrobione i porządne zdjęcia przez rok czy dłużej. A i takie historie się zdarzają. Nie warto się pakować w takie sytuacje. Zwłaszcza jeżeli nie trzeba tego robić – wystarczy tylko skupić się na poszukiwaniu odpowiedniego, profesjonalnego fotografa ślubnego.

Jak szukać fotografa ślubnego?

Poszukiwania dobrego fotografa ślubnego nie są łatwe. Jednak są wykonalne. Wystarczy tylko podejść do tej sprawy mądrze. Warto uświadomić sobie, że w tym zawodzie najważniejsza jest renoma. A opinie o danym fotografie można w dzisiejszych czasach bez problemu sprawdzić, chociażby w Internecie. Oczywiście, nie można opiniom w Internecie wierzyć bezkrytycznie. Jednakże dają one już jakiś osąd i pozwalają wyrobić jakieś zdanie. Zawsze warto też przejrzeć fora ślubne czy stosowne grupy w mediach społecznościowych i posłuchać opowieści ślubnych i weselnych innych ludzi. Warto również rozejrzeć się w swoim najbliższym otoczeniu. Każdy z pewnością zna kogoś, kto niedawno brał ślub i może podzielić się wrażeniami ze współpracy z danym fotografem. Taka swoista poczta pantoflowa to najlepsza rekomendacja dla fotografa. Może to też być największa przestroga przed danym fotografem.

A co z cenami?

Ceny to bardzo ważne kryterium, gdy planuje się ślub i wesele. Jednakże cena nie może być jedynym kryterium wyboru danego fotografa. Jeżeli cena jest zbyt niska – bardzo łatwo jest podejrzewać, że coś z takim fotografem jest nie tak. Jednak tez wybieranie fotografa na zasadzie „najwyższa cena z pewnością oznacza najwyższą jakość” też nie jest zbyt mądre. Średnio ceny oscylują w granicach trzech tysięcy złotych. Wszystko zależy też oczywiście od rejonu, w którym ślub i wesele mają miejsce, a także od sezonu. W sezonie wysokim, gdy ślubów jest dużo – ceny mogą i zapewne będą wyższe. W dodatku termin u dobrego fotografa należy zaklepać z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Najlepsi w tej branży mają pełne obłożenie terminów nawet na kilka lat do przodu.

Szukasz fotografa w Warszawie lub okolicach? Zajrzyj na fotograf ślubny Robert Wróblewski Warszawa

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry